Jedna od prvih stvari koju primijetimo u komunikaciji s drugim ljudima su zubi. Bijeli zubi su postali ne samo nezaobilazan detalj svakog lijepog osmjeha već i društvena potreba, kako u privatnom tako i u poslovnom okruženju. Takođe, i jedno od najčešćih pitanja pacijenata stomatologu je: „Kako izbijeliti zube bezbjedno a efikasno?”
Sama procedura počinje tako što se pacijentu daju posebne naočare koje štite oči od štetnih laserskih zraka. U usta se postavlja plastični retraktor koji služi da razvuče meka tkiva usana i obraza što dalje od zuba i vilica (postiže se izolacija i zaštita mekih tkiva usne duplje).
Osnovna podjela metoda za izbjeljivanje zuba je na:
- ordinacijsko profesionalno bijeljenje zuba, koje vrši stomatolog u ordinaciji
- kućno izbjeljivanje kada pacijent sam u kućnim uslovima bijeli zube, sa ili bez nadzora stomatologa.
U stomatološkoj ordinaciji promjena boje zuba vrši se primjenom visokokoncentrovanih gelova na bazi vodonik-peroksi- da ili karbamid-peroksida, sa ili bez korišćenja katalizatora u vidu laserskog, LED ili UV svijetla.
Kod upotrebe najnovijih laserskih tehnologija moguće je postići čak 5 do 10 puta svjetliju nijansu zuba u jednoj posjeti, odnosno efekat je trenutan i vidljiv odmah nakon završenog tretmana u ordinaciji.
Sama procedura počinje tako što se pacijentu daju posebne naočare koje štite oči od štetnih laserskih zraka. U usta se postavlja plastični retraktor koji služi da razvuče meka tkiva usana i obraza što dalje od zuba i vilica (postiže se izolacija i zaštita mekih tkiva usne duplje).
Izbjeljivanje zuba laserom isključivo je namijenjeno za promjenu boje prirodnih zuba
Sljedeći korak obuhvata zaštitu gornje slobodne ivice desni, u predjelu vrata svih zuba, premazivanjem tankog sloja gela. Zatim se ovaj gel, koji je obično u boji (plava, zelena, bijela), prosvijetli UV lampom, nakon čega postaje čvrst.
Na spoljašnju površinu prednjih zuba i premolara (ovi zubi su vidljivi pri osmijehu) nanosi se, u tankom sloju, gel za izbjeljivanje visoke koncentracije, na bazi 22-44% vodonik- peroksida ili karbamid peroksida. U zavisnosti od tipa lasera koji se koristi, ispred pacijentovih usta se postavlja laserska lampa i svi zubi se istovremeno osvjetljavaju laserskim snopom određene talasne dužine, ili se vrši pojedinačno prosvjetljavanje svakog zuba.
Vrijeme trajanja prvog izlaganja svjetlu iznosi oko 15 minuta. Nakon toga se gel skida sa zuba, ponovo nanosi i eksponira laserom još 1−2 puta. Na kraju tretmana se svi zubi ispiraju snažnim mlazom vode, čime se gel u potpunosti uklanja.
Izbjeljivanje zuba laserom isključivo je namijenjeno za promjenu boje prirodnih zuba. Zubi koji na sebi imaju ispune, krunice, vinire, fasete, ili se nalaze u sklopu mosta ili proteze ne mogu se izbijeliti. U ovim slučajevima potrebno je zamijeniti plombe i određene zubne nadoknade, ukoliko njihova boja više ne odgovara boji svjetlijih zuba, odnosno izvršiti usklađivanje boje.
Termička osjetljivost je uglavnom blaga i traje od nekoliko sati do dva dana nakon procedure
Odlične rezultate daje i primjena kombinacije laserskog izbjeljivanja zuba i izbjeljivanja zuba folijama kod kuće, kada se nakon primjene lasera bijeljenje nastavlja još desetak dana, individualno izrađenim folijama u koje se stavlja gel.
Propratna pojava koja se javlja u toku i /ili nakon procedure laserskog bijeljenja je osjetljivost zuba. Osjetljivost može da se javi samostalno − sama od sebe ili na nadražaje, kao što su vruće, hladno, kisjelo, slatko. Termička osjetljivost je uglavnom blaga i traje od nekoliko sati do dva dana nakon procedure.
Laseri najnovije generacije imaju napredne programe bijeljenja, pa se tako kod osoba kod kojih se zubi lako nadražuju može odabrati program posebno namijenjen takvim korisnicima, bez kasnije osjetljivosti zuba.
Rijetko, preosjetljivost može biti izraženija. U tim slučajevima je potrebno popiti neki od ljekova za smanjenje bolova ili primijeniti premazivanje zuba preparatima na bazi natrijum-fluorida.