Alergološki testovi

Alergijska reakcija kod djece je prilično čest problem sa kojim se susrijeću roditelji. To je pretjerana nespecifična reakcija organizma na neku supstancu tj. alergen. Generalizovani osip po koži, svrab, otok usana i kapaka, povraćanje, proliv, mučnina, ekcem su samo dio manifestacija alergijske reakcije. One su prilično stresogene za roditelje, nakon čega oni insistiraju na rađenju alergoloških testova u cilju što brže detekcije problema.

Postoje različiti alergološki testovi. Svaki od njih ima svoje polje indikacija, tj. stanja kada i zašto ih treba uraditi. Postoje inhalatorni, nutritivni alergeni potom venomi insekata i ljekovi.

Poseban značaj imaju prik kožni testovi, sa veoma velikom senzitivnošću. Bezbjedni su, brzi i efikasni za izvođenje. Veoma su učinkoviti za detekciju alergena koji su doveli do ranih alergijskih reakcija, koje su posredovane IgE antitijelima. Ove reakcije se najčešće prezentuju u vidu koprivnjače, alergijskog rinitisa, konjuktivitisa, bronhijalne astme.

Prije se smatralo da djecu do treće godine nema smisla testirati. Danas se zna da se čak u odojčadi alergičnih na proteine kravljeg mleka, alergija može dokazati kožnim testovima. Za prik kožno testiranje se koriste standardni nutritivni alergeni, koji su najčešći izazivači ranih alergijsk ih reakcija. Rastvori najčešćih nutritivnih alergena su mlijeko, bjelance, kikiriki, orah, soja, pšenično brašno, badem, lješnik, morska riba, pomorandža, paradajz…. Koriste se i rastvori histamina i fiziološkog rastvora koji služe kao kontrola.

Test se izvodi stavljanjem kapljice rastvora alergena na kožu unutrašnje strane podlaktice. Nakon nanošenja alergena, lancetom se ova mjesta lagano bocnu da bi alergen dospio u površni sloj kože i u kontakt sa eventualno postojećim specifičnim IgE antitijelima. Poslije 15 minuta očitava se reakcija na mjestima aplikovanih alergena. Pojava svraba, crvenila i otoka na određenom obilježenom mjestu, pouzdan je znak alergijske reakcije organizma na odgovarajući alergen.

Pored prik kožnih testova, veliki značaj, posebno prilikom testiranja nutritivnih alergija, imaju prik to prik testovi, kada sa direktom svježom namirnicom izvodimo testiranje, po sličnom principu kao i za prik testiranje.

Epikutani testovi su pouzdaniji za detekciju alergena koji su izazivači kasnih alergijskih reakcija, poput atopijskog dermatitisa odnosno ekcema ili kontaktnog dermatitisa.

Epikutani testovi se izvode tako što se na čistu kožu leđa, koja je bez promjena, nalijepi flaster sa serijom alergena. Flaster se nosi neko vrijeme zalijepljen na koži, nakon čega se očitavaju rezultati. Po potrebi očitavanje može biti nakon 24, 48 i 72 sata.

Pored kožnih testova, dostupno je i takozvano in vitro testiranje, iz uzorka krvi, na pojedine alergene, kako nutritivne tako i inhalatorne. Među brojnim paletama koje su danas dostupne, treba dati prioritet kvalitetnim i visoko senzitivnim metodama testiranja, poput određivanja specifičnih IgE antitijela na određene alergene, koje podržava imunohemijski test. Određivanje specifičnih IgE antitijela na određeni alergen hrane je neophodan ukoliko postoji nesklad između anamnestičkih podataka i kožnog testa ili neadekvatnog terapijskog odgovora.

Izražava se u klasama, od prve do šeste klase, što omogućava procjenu jačine preosjetljivosti i praćenje učinka liječenja.

Alergološki testovi omogućavaju brzo i efikasno otkrivanje alergena kao uzročnika alergijskih reakcija. Anamnestički odnosno heteroanamnestički podaci dobijeni kroz razgovor sa roditeljima, kao i klinički pregled djeteta uz dodatnu dijagnostiku omogućava alergologu izbor adekvatnog testa pri postavljanju dijagnoze i liječenje odgovarajućeg tipa alergije.

0 replies on “Alergološki testovi”