Glaukom – najčešći uzrok sljepila

Eye doctor with female patient during an examination in modern clinic. Ophthalmologist is using special medical equipment for eye health

Glaukom (od grč. glaukos – „zelen“, zbog sivozelenog odsjaja sočiva u zahvaćenom oku) je naziv za grupu bolesti koja vodi ka oštećenju očnog živca i vodeći je uzrok sljepila kod ljudi iznad 40 godina. Glaukom nije bolest već sindrom, odnosno skup sljedećih simptoma: povišenje očnog pritiska, udubljenje papile očnog živca i oštećenje vidnog polja. Dugotrajno povišen očni pritisak dovodi do druga dva. Neophodan je redovan odlazak ljekaru kako bi se na vrijeme ustanovilo ovo oboljenje i prepisala terapija koja najčešće podrazumijeva kapi, lasersku intervenciju ili operaciju.

Ljekovi koji se koriste u liječenju glaukoma su: beta blokatori, alfa 2 agonisti, inhibitorikarboanhidraze i analoziprostaglandina.Prostaglandini su preporučeni u vodiču evropskog glaukomatološkog društva kao prvi lijek u tretmanu glaukoma.

Latanoprost − prvi lijek izbora u terapiji glaukoma otvorenog ugla i okularnoj hipertenziji. Doziranje jednom dnevno, minimalni neželjeni efekti,postojanosti efikasnost su preporuka za prostaglandine. Neželjeni efekti latanoprosta su prilično minimalni u odnosu na ogromnu efikasnost: hiperemija konjunktiva, pigmentacija dužice, hipertrihoza. Hipertrihoza je još jedan neželjeni efekat koji je u nekim slučajevima poželjan − povećan broj, gustina i pigmentacija trepavica. Ne postoji poznat način da se spriječi glaukom, ali rana dijagnoza i liječenje usporavaju progresiju bolesti.

Neophodno je imati redovne kontrole očiju jer je to jedini način da se glaukom otkrije u ranoj fazi.

NEOPHODNO JE IMATI REDOVNE KONTROLE OČIJU JER JE TO JEDINI NAČIN DA SE GLAUKOM OTKRIJE U RANOJ FAZI

0 replies on “Glaukom – najčešći uzrok sljepila”