Himalajska kristalna so

Himalayan salt coming out of open salt shaker on a dark wooden background. top view.

Himalajska so je kristalizovana so koja se vadi iz rudnika soli u pakistanskim Himalajima. Nastala je prije oko 250-330 miliona godina iz davnog praokeana tzv. Tetisa, koji je pokrivao ogromnu površinu, to jest prostor današnje Turske, Bliskog Istoka, Irana, Afganistana, Pakistana, Indije, Indokine i manje više sav prostor južno od tih granica. U tom praokeanu, kao i u današnjim okeanima, bila je rastvorena so, koja se stalno postepeno taložila na dnu i polagano je prekrivana drugim sedimentnim materijalima. Praokean Tetis se, još u ta pradavna vremena, polagano povlačio, smanjivao se, tlo se isušivalo a preostala so je ostala 200-500 metara duboko u zemlji, prekrivena raznim sedimentima. Djelovanjem tektonskih sila, vršen je ogroman pritisak što je dovelo do kristalizacije soli. Zanimljiva je priča, kako je nalazište himalajske soli, otkrio sasvim slučajno, jedan konj. Naime, 320. godine prije nove ere. Aleksandar Makedonski je boravio sa svojom vojskom na tom prostoru, i dok su se odmarali uz padine tzv. Slane planine, Aleksandar je primijetio, da njegov slavni konj Bukefal, liže stijene. Tako je, sasvim slučajno, otkriveno ovo dragocjeno nalazište himalajske soli.

Obična kuhinjska so sadrži uglavnom natrijum i vrlo malo drugih primjesa (0,01-0,05 %). Himalajska kristalizovana so sadrži sve supstance koje su, još prije 250 miliona godina, bile rastvorene u tadašnjem praokeanu. Osim natrijuma i hlora u himalajskoj kristalnoj soli prisutno je i 2-3 % drugih sastojaka, što je 50-300 puta više nego u rafinisanoj kuhinjskoj soli. U njoj ima puno minerala i mikroelemenata, veoma važnih za metabolizam i zdravlje organizma. Osim natrijuma i hlora, sadrži takođe kalcijum, kalijum, magnezijum, gvožđe, azot, fosfor, mangan, fluor, jod, cink, hrom, bakar i mnoge druge mikroelemente (ukupno 94), koji su tu zastupljeni u vrlo malim količinama ili čak samo u tragovima. Himalajsku so su cijenili mnogi ljekari i iscjelitelji Starog svijeta i drevnih kultura. Istorijski izvori svjedoče o tome, da je himalajska so bila veoma popularna među kraljevskim i plemićkim porodicama u Staroj Indiji, a cijenili su je i koristili i drugi veliki vladari antičke Azije i Evrope.

Svjetskoj popularnosti himalajske soli najviše su doprinijeli dr Barbara Hendel i Peter Ferreira 2003. godine, svojim istraživanjima i knjigom “Water & salt – the essence of life”, odnosno u prevodu “Voda i so – Izvor života“, u kojoj se himalajska so predstavlja kao svemogući lijek za mnoge civilizacijske bolesti. Oni to podupiru svojim istraživanjima, da ova so sadrži 94 hemijska elementa, koliko ih ima i u ljudskim ćelijama i tkivima, i da sadrži, kako oni navode, iste „energetske vibracije“ kao ljudski organizam. Njemački ljekar, nutricionista Dr Jirgen Vajhofen (Dr Jür- gen Weihofen), u svojim naučnim istraživanjima, potvrđuje mnoga ljekovita svojstva ove soli. Brojna savremena medicinska naučna istraživanja potvrđuju zdravstvenu vrijednost upotrebe himalajske soli i njenu prednost nad kuhinjskom solju (morska so, kamena so) koju koristimo u našoj ishrani.

LAMPA OD HIMALAJSKE SOLI ELIMINIŠE NEGATIVNO ZRAČENJE


Himalajska so pospješuje metabolizam organizma i na taj način pomaže svim organima, tkivima i ćelijama u njihovom dobrom funkcionisanju. Njenom upotrebom u ishrani održava se ravnoteža koncentracije kalijuma i natrijuma u našoj krvi, što je od izuzetnog značaja za održavanje normalnog krvnog pritiska, ona jača srce i krvne sudove, stabilizuje nepravilne otkucaje srca (aritmije) i smanjuje mogućnost pojave infarkta srca, poboljšava cirkulaciju i utiče na detoksikaciju krvi. Dalje, reguliše nivo vode i elekrolita u organizmu, uravnotežuje pH vrijednost krvi, stimuliše rad bubrega i jetre, poboljšava rad štitne žlijezde, pomaže u regulaciji nivoa šećera (glukoze) u krvi, jača kosti i smanjuje mogućnost pojave osteoporoze, poboljšava apsorpciju svarene hrane u crijevnom traktu, usporava starenje organizma. Himalajska so može da djeluje i kao svojevrsni eliksir mladosti, jer podmlađuje kožu, zbog čega je dobro da se koristi za njegu lica. Kada koristimo slane kupke svi minerali koje kupka sadrži upijaju se preko kože i vrlo korisno djeluju na cio organizam. Takva slana kupka čisti kožu i čini je blistavom, nježnom, elastičnom i baršunastom. Himalajska so ima snažnu moć detoksikacije, te tako pomaže da se koža na mnogo bolji način očisti i osvježi. Uz to, topla kupka će vam oporaviti cijelo tijelo, mišiće i samu kožu, te ćete se osjećati vitalnije, svježije i puni energije.

Za liječenje akni, jednostavno pomiješajte himalajsku so sa prirodnim tekućim sapunom i time umivajte lice. Ako imate problema sa gljivicama na nogama, namačite stopala u slanoj vodenoj otopini. Za liječenje psorijaze utrljajte slanu otopinu direktno na kožu i ostavite da se osuši. Za bolno grlo, grgljajte slanu vodenu otopinu, ali ne gutajte. Himalajska so pomaže i pri mršavljenju, a ako ste npr. prilikom nekih vježbi ili posebnih tjelesnih napora znojili se i izgubili elektrolite onda pripremite sljedeći osvježavajući napitak. Iscijedite pola šolje soka od narandže, četvrtinu šolje limunovog soka, to pomiješati i u to usuti na vrhu kafene kašičice himalajske soli i dvije kašičice meda ili javorovog sirupa, zatim u to sve dodati dvije šolje vode i to sve promiješati. Dobili ste ukusan sok za osvježenje, a on će dodatno povratiti izgubljene elektrolite i pospješiti mršavljenje.

Kako zaustaviti glavobolju za nekoliko minuta?


Himalajska so za glavobolju i za miran san funkcioniše tako što nadoknađuje organizmu sve neophodne materije koje mu fale za opuštanje. Slana kupka je idealna kod različitih vrsta kožnih oboljenja. U kadu se stavlja 200 g himalajske soli i primjenjuje se dva puta nedjeljno. To će vas opustiti, pomoćiće vam i da se koža regeneriše, poboljšaće cirkulaciju, osloboditi toksine i izliječiti akne i osipe.
Recept za inhalaciju: Kašiku soli rastvorite u čaši vode i upotrijebite je za ispiranje usne duplje, ali i nosa i očiju. Rastvor za inhalaciju od dva litra vode i 200 grama himalajske soli pomoći će kod infekcije sinusa i upala uha, oslobodiće zapušen nos, pomoći će kod gnojne upale grla, bronhitisa i infekcija koje se iznova javljaju. Inhalirajte ujutro i uveče. Himalajska so nema dodatne negativne efekte, ne oštećuje bubrege, želudac i unutrašnje organe. Utiče na poboljšanje prirodnog ukusa hrane koja se soli. Indijka, nutricionista Dr Andžu Sud (Anju Sood) navodi, da se korišćenjem himalajske soli u ishrani, unose vrlo važni minerali u organizam, ali naglašava da slanu vodu ne bi trebalo da piju osobe koje imaju disbalans soli, minerala ili vitamina, kao ni oni koji imaju hipertenziju.

0 replies on “Himalajska kristalna so”