Zdrava ishrana ne podrazumijeva samo izbacivanje industrijski prerađene hrane iz jelovnika već i konzumiranje sezonskih namirnica. Stiže nam vrijeme toplih i kremastih potaža od bundeve, supica, mahunarki, čajeva, salata sa pečenim povrćem, mandarina, nara, miris cimeta…
Jesen nam donosi i prehlade, zato moramo da radimo na jačanju imuniteta:
1. Povećati unos žitarica od cijelog zrna
U svoju ishranu uvedite žitarice kao što su kinoa, bulgur, proso, integralna riža, heljda, ječam, integralna tjestenina… Navedene žitarice će tijelu dati energiju i sitost, neće doći do naglog skoka šećera u krvi jer sadrže vlakna, vitamine i minerale
Tamnozeleno lisnato povrće se trudite jesti svakog dana, a smanjite unos rafinisanog šećera, koji stvara upalu u organizmu, ubrzava starenje i narušava hormonsku ravnotežu
2. Povećati unos tamnozelenog lisnatog povrća (spanać, kelj, blitva, brokoli)
Bez obzira na to da li ga konzumirate u sokovima, glavnom jelu ili kao prilog, trudite se da ga jedete svakog dana.
3. Smanjiti unos rafinisanog šećera
Što ga više jedete, to ga organizam više traži. Unosom većih količina prerađenog šećera, stvaramo upalu u organizmu, ubrzavamo starenje i narušavamo hormonsku ravnotežu.
4. Povećati unos mahunarki, leblebija, sočiva
Mahunarke su dobar izvor biljnih proteina i možete ih pripremati na mnogo načina. Odličan su dodatak toplim čorbama i salatama. Moj savjet je da probate vege bolonjez sa crvenim sočivom.
5. Smanjiti unos rafinisanog ulja, a povećati unos zdravih masti
Prženje u dubokom ulju svakako treba izbjegavati i uvesti dinstanje na vodi. Hladno cijeđena nerafinisana ulja, kao što su: maslinovo, laneno, bundevino, koristiti za salate i dodavati u gotova jela. Od zdravih masnoća, tu su i sjemenke, orašasti plodovi, avokado (ne pretjerivati u količini).
Osim zdrave ishrane, jačem imunitetu će doprinijeti i kvalitetan san (od minimum 8 h), boravak na svježem zraku i provjetravanje prostorija, dom sa što manje hemikalija (okrenuti se prirodnim proizvodima).