Tokom života dlaka poglavine prolazi kroz niz velikih promjena: smanjuje se broj i kvalitet folikula, pogotovo kod žena i muškaraca koje su genetski predisponirane za slab kvalitet dlake, što dovodi do prorijeđenosti. Promjene se uočavaju i kod žena koje svoju kosu izlažu pretjeranom farbanju i suncu. Dnevni rast dlake je oko 0,35 mm, dok je gubitak od 100 Kod teških vlasi dnevno u granicama normale. Sve što je preko toga broja je znak za uzbunu i ukazuje na problem koji treba ispitati i riješiti.
Postoje tri faze rasta dlake: anagena, katagena i telogena. Anagena faza rasta dlake je najvažnija i može da traje više godina. Prelazna (tranziciona) faza rasta dlake se zove katagena i u trajanju je od jedne do dvije nedelje. Telogna faza traje dva do četiri mjeseca i poznatija je kao faza odmora (uspavanosti). Na skalpu odrasle, zdrave osobe 90% dlake je u anagenoj fazi, 10% je telogena faza, dok kategana faza zauzima manje od 1% dlake. Kada se broj vlasi na poglavini smanji ispod 70% govorimo o pojačanom ispadanju kose ili efluvijumu. Naučna metoda kojom utvrđujemo postotak dlake u nekoj od faza rasta zovemo trihogram. U prosjeku 20- 30% žena doživljava sezonsko opadanje kose počevši od oktobra mjeseca. Međutim govorimo o reverzibilnom procesu, jer se kosa nakon ovog perioda oporavi i dolazi do uspostavljanja normalnog rasta.
Kod teških oboljenja kao
što su karcinomi ili autoimmune bolesti, ispadanje kose može da bude jedan od prvih pokazatelja bolesti
Najčešći uzorci
Kod mladih osoba sve popularnije rigorozne dijete predstavljaju značajan stres za čitav organizam, pa samim tim i za adnekse kao što su kosa i nokti. Dijeta nosi deficit proteina, vitamina iz grupe B, cinka, bakra, esencijalnih aminokisjelina i ovakva vrsta opadanja kose je vrlo često i ireverzibilan (nepovratan) proces. U slučaju emotivnog stresa može doći do zaustavljanja rasta dlake, kada po isteku 3 – 5 mjeseci kosa počinje da se prorijeđuje i opada. U trudnoći je visok nivo progesterona koji štiti dlaku od opadanja, međutim po porođaju nivo ženskih hormona naglo opada, što dovodi do jačeg inteziteta opadanja dlake. Oboljenja štitaste žlijezde (hiper i hipotiroidizam, Hashimoto tiroiditis), bolesti hipofize i nadbubrežne žlijezde, započinjanje i prestanak uzimanja oralnih kontraceptiva, propraćeni su suvom, krtom i tankom dlakom, pa samim tim dovodi do pojačanog gubitka vlasi i prorijeđenosti. Kod teških oboljenja kao što su karcinomi ili autoimmune bolesti, ispadanje kose može da bude jedan od prvih pokazatelja bolesti. Kod oboljenja kod kojih se primjenjuje terapija citostaticima pojačano opadanje je propratna pojava.
Hemijska sredstva kojima se tretira kosa (pretjerano odmašćuju lipidni sloj kutikule- zaštitnog, vanjskog sloja) značajno utiču na opadanje dlake. Primjer za to je korišćenje jakih agresivnih šampona, farbi za kosu, a kod muškaraca gelova. Trakcija (mehaničko grubo povlačenje dlake kod češljanja i vezivanje kose) dovode do oštećenja korijena i opadanja. Pojačana perut, bakterijske i gljivične infekcije poglavine dovode do oštećenja korijena. Kod žena u menopauzi se smanjuje broj folikula i kvalitet vlasi. Sve ovo, naravno, često rezultira intezivnim opadanjem kose. Osim ovih u određenim slučajevima, opadanje kose je povezano sa nasljednim faktorom ili kombinacijom više faktora.
Preporučuje se korištenje šampona i losiona sa minoksidilom 2 i 5 %, kvalitetna pakovanja i šamponi sa proteinima. Pranje kose je potrebno svesti na dva puta nedeljno, zato što i voda i sušenje kose fenom oštećuju vlasi. Pravilnom prehranom možemo zaustaviti opadanje i pojačati kvalitet dlake. Plava riba, tuna i losos su bogate omega masnim kisjelinama, mahunarke, žitarice i zeleno povrće koje je bogato cinkom, gvožđem i vitaminom B su preporučena ishrana prilikom tretmana pojačanog opadanja kose.