Profilisanje ima za cilj da razumije međuzavisne odnose unutar čovjeka, između pojedinaca i konteksta na koje utiču vjerovanja, motivacija, percepcija, kognicija… Uraditi profil znači imati “vodič za upotrebu samog sebe” ili “vodič kroz sopstvenost”
Profilisanje je izašlo iz polja bezbjednosti, kom je prevashodno bilo i namijenjeno, te ušlo u civilnu sferu – i danas potpada pod ono što se najpreciznije zove fenomenološka deskripcija ličnosti.
Specifičnost poziva podrazumijeva i drugačije pristupe u obrazovanju, no najčešće se izučava na onim katedrama gdje postoji “gusto povezana” multidisciplinarnost u razvojnim humanističkim naukama.
Nazivaju je još i “politikološkom psihologijom” (jer se koristila/koristi za stvaranje vođa i lidera), kao i “konstruktivnom psihodeskripcijom” (koja je služila/služi za formiranje uspješnijih kadrovskih sektora u značajnim svjetskim firmama), ali i “obavještajnom psihoeksplikacijom” (jer se koristila/koristi u diplomatiji i borbi protiv terorizma).
U zavisnosti od cilja i namjere – ujedno zavisi svrha i uloga koja je data profiličaru. U poslednjih dvije decenije, sve su češća angažovanja u “najširem sektoru” – izrada profila za pojedince, zarad njihovog ličnog umno-duševnog rasta i razvoja. Tako je ova tehnika postala oblik “nadmentorstva” koji polako preuzima primat nad sličnim pozivima.
Profilisanje ima za cilj da razumije međuzavisne odnose unutar čovjeka, između pojedinaca i konteksta na koje utiču vjerovanja, motivacija, percepcija, kognicija, obrada informacija, strategije, ubjeđenja, pseudo ubjeđenja, socijalizacija, okolina, emotivna ekspresija, emotivna supresija, psihodinamika, psihostatika, nagoni, gestikulacija… Na koncu, čovjek dobija dokument koji je svojevrsni kompas, čija je igla namagnetisana na (tebe) njega.
Kada su metode i pristupi u pitanju, koristi se angažovani skup tehnika proisteklih sa multidisciplinarnih osnova – kako bi se korisniku pomoglo da u bilo kojem segmentu života napreduje, da se pomakne od tačke u kojoj se nalazi (a koja ga ne zadovoljava), u tačku u kojoj bi želio biti (poziciju ostvarenog cilja). Ipak, valja imati na umu, da postoje mnogi koji zapravo nijesu “ciljno orjentisani”… i u takvim slučajevima profil pomaže, ukazuje na kapacitete i prerogative koje osoba posjeduje. A kada saznaš koji elementi čine tvoje nebo i more, spontano se stvara potreba za horizontom. Nastaju zdrava i optimalna očekivanja (gdje, kuda i kako dalje).
I jedna važna napomena: Nikako se ne smije poistovjećivati sa terapijom jer je profilisanje namijenjeno osobama koje nemaju teže psihičke smetnje. Dijagnostikovani problemi psihičke prirode se rešavaju uz pomoć terapeuta (psihologa i psihijatara). Da bi čeljade krenulo u izradu profila mora da posjeduje adekvatne sveze (ma koliko čvrste ili labave bile).
I još jedna manja napomena: ne treba tuge, osamu i izgubljenost smatrati “tegobama za liječenje”… to su normalni, često neophodni aspekti naše duše (koji, doduše, mogu da podivljaju)… no, nekada i neki, nerijetko pomisle da se radi o bolesti kojoj treba zavoja i izolacije. Tako bolno pogrešno… jer, u najvećem broju slučajeva, duše obole od utiska da su bolesne.
Profilisanje ne mazi, ne uljuljkava, ne održava status quo čovjekove svakodnevice. Profilisanjem spoznajemo kako duša funkcioniše i koliko je um/psiha koju posjedujete pripremljena za životne zgode i nedaće
Kada se na tržištu usluga pojavi ona koja ne nudi kozmetičku nadogradnju, relaksaciju i generalno nešto što ne služi održavanju fasade – onda i interesovanje građana u početku bude stidljivo. Kako su godine prolazile, sve je više onih koji dolaze, tačno znajući
šta da očekuju kroz zadate korake… ima ih odasvud: profesori, doktori, psiholozi, pravnici, matematičari… ljudi bez formalno stepenovanih znanja, preduzetnici, poljoprivrednici… tek svršeni studenti.
Profilisanje ne mazi, ne uljuljkava, ne održava status quo čovjekove svakodnevice. Profilisanjem spoznajemo kako duša funkcioniše i koliko je um/psiha koju posjedujete pripremljena za životne zgode i nedaće.
Kada smo uradili prve psiho- deskripcije, rezultati su po ljude koji su učestvovali u pilot programu bili izvanredni. To je dalo soka voćki da porumeni.. pelcer se primio, i sada smo vidljivi.
Kada su saznali imena svojim demonima i otkrili mjesta na kojima obitavaju – lakše su ih pobijedili. Nevjerovatno koliko smo spremni da se suočimo sami sa sobom ako nađemo instrument koji nas neće osuđivati.Nakon pilot programa, inicijalna grupa je proširila priču o svom iskustvu – pa je tako usluga deskriptivnog profilisanja postala široko prihvaćena.
Prije pet godina, uspostavljen je program za studente sa završnih godina, pa se metode profilisanja izučavaju i kod nas (na Univerzitetu Donja Gorica)… nemali broj studenata je prošao osnove i prisustvovao predavanjima. Možda se u budućnosti neko od njih odluči, pa nastavi usavršavanje, i savlada sve aspekte profilisanja. Time bi naš prostor dobio u broju i kvalitetu značajnih i neophodnih stručnjaka.
Nevjerovatno koliko smo spremni da se suočimo sami sa sobom ako nađemo instrument koji nas neće osuđivati
Konkretizovano i uprošćenim načinom rečeno, profilisanje je oblik očitavanja, objašnjavanja, ali i spoznaje jedinstvenosti čovjekove psihe – njegovog uma, potencije, statike, dinamike, emotivnog stanja i kondicije usaglašavanja misli sa sviješću.
Uraditi profil znači imati “vodič za upotrebu samog sebe” ili “vodič kroz sopstvenost”. A jedna gospođa je rekla da je njime dobila “ispričanu priču, odgonetnutu ličnu misteriju koja se nije završila…”