Od vas zavisi da li će vam ljetnji odmor biti zadovoljstvo, odnosno najljepši dio godine kada ćete uživati u blagodetima sunca ili će se pretvoriti u noćnu moru. Sunce nije samo izvor života već i šansa za ozbiljna oboljenja. Često slušamo o štetnosti sunčevih zraka. Povećanje doze ugljen- dioksida, sve manje ozonskog omotača, zagrijavanje planete, samo su neki od razloga zašto su sunčevi zraci štetni.
Toplotni udar predstavlja najteži oblik oštećenja organizma toplotom kada, usljed dejstva visoke spoljašnje temperature, naš sopstveni tjelesni mehanizam za regulisanje temperature, prestaje da funkcioniše. To za posljedicu ima povišenje temperature na preko 40° C.
Naše tijelo nije naviklo na tako visoku temperaturu, te nastaju ozbiljna oštećenja tkiva, centralnog nervnog sistema, pa čak može doći do kome ili smrti, ukoliko se ne reaguje na vrijeme. Toplotni udar se najčešće javlja kod osoba koje obavljaju teške fizičke poslove, u toploj sredini kao što su: fizički radnici, sportisti, vojnici. Isto tako, pogađa gojazne osobe, djecu, alkoholičare, kao i starije ljude, naročito hronične bolesnike koji koriste više različitih ljekova, fizički su neaktivni i imaju veći rizik da dožive toplotni udar.
Znaci toplotnog udara:
- TJELESNA TEMPERATURA PREKO 40.5° C MALAKSALOST
- MUČNINA,
- VRTOGLAVICA
- NAGON ZA POVRAĆANJE
- GUBITAK SVIJESTI DEZORJENTACIJA
- JAKA I PULSIRAJUĆA GLAVOBOLJA VRUĆA,SUVA I CRVENA KOŽA UBRZAN PULS
- GRČENJE TIJELA.
Šta uraditi:
- odmah premjestiti osobu na hladnije mjesto, najpoželjnije klimatizovan prostor, ali ukoliko to nije moguće bar u prirodni hlad.
- osloboditi je odjeće i obuće i postaviti je u ležeći položaj na leđa. Ako je osoba bez svijesti , postaviti je u bočni koma položaj, tj. da leži na strani (zbog prohodnosti disajnih puteva).
- rashladiti cijelo tijelo hladnom vodom, masirati mokrim peškirom ili sunđerom vrat, pazuha, prepone, a tijelo izložiti strujanju hladnog vazduha (najbolje ventilator ili mašući lepezom, novinama ili bilo čime što nam je pri ruci)
- nakon toga tijelo obaviti hladnim i vlažnim čaršavima.
Kako se zaštititi?
- Izbjegavajte boravak na suncu od 10h-17h. Ako izlazite nosite pamučnu odjeću svijetle boje, šešire sa širokim obodom, naočare za sunce.
- Izbjegavajte naporan fizički rad, a ako nešto mora da se obavi neka bude rano ujutro. Kada se krećete po gradu birajte mjesta u sjenci
- Tuširajte se i kupajte više puta na dan da bi se rashladili
- Redovno uzimajte propisanu terapiju
- Ishranu podijelite u više laganih manjih obroka, obogaćenih voćem i povrćem
- laganih manjih obroka, obogaćenih voćem i povrćem
- Potrudite se da ponesete flašicu vode, ali uzimajte tečnosti i kada vam se čini da ne osjećate žeđ.
- Izbjegavajte naporan fizički rad, a ako nešto mora da se obavi neka bude rano ujutro. Kada se krećete po gradu birajte mjesta u sjenci
- Redovno uzimajte propisanu terapiju
- Izbjegavajte konzumiranje alkohola, napitke sa puno šećera i kofeina
- Potrudite se da ponesete flašicu vode, ali uzimajte tečnosti i kada vam se čini da ne osjećate žeđ.
- Trudite se da vaš dom bude rashlađen, optimalna temperatura u prostoriji je 25°C. Prostorije provjetravati noću a danju spuštiti zaštitne roletne ili navući zavjese.
Od nas zavisi kako ćemo provesti godišnji odmor, da li ćemo uživati u moru i ljetu ili ne. Sva naša pažnja treba da se usmjeri na to, da se što bolje i opreznije priviknemo na prirodu koja nas okružuje.
Toplotni udar je urgentno medicinsko stanje i osobu koja je doživjela toplotni udar, trebalo bi odmah nakon ukazivanja gore navedene prve pomoći, transportovati u najbližu zdravstvenu ustanovu.
Uostalom, Darvin je jednom zapisao, da u prirodi ne opstaju samo oni koji su najjači i najpametniji, nego oni koji imaju najbolju moć prilagođavanja. Poslušajmo ga.